ДОБРИЧ С НАЙ–ЛОША ИНФРАСТРУКТУРА И НАЙ–НИСЪК БВП В СЕВЕРНА БЪЛГАРИЯ
Ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) в област Добрич е сред най-ниските през 2018 г. Подобно е положението и при нарастването на доходите на домакинствата. Това сочи докладът „Регионални профили 2020“ на Института за пазарна икономика.
Предизвикателство за местния трудов пазар остава образователният статус на работната сила. Инвестиционната активност в областта не е висока. Сериозно изоставане се наблюдава при обема на произведената продукция и чуждите инвестиции. Местните данъци са сред ниските в страната. Оценката за прозрачността на работата на местната администрация се влошава, но остава значително по-висока от средната.
Тенденцията на застаряване на населението води до постоянно влошаване на коефициентите на възрастова зависимост в областта. Висшето образование в област Добрич е слабо представено.
Здравната система е добре осигурена по отношение на общопрактикуващи лекари, но има недостиг на лекари специалисти. Добрич остава сред областите със силно ограничена леглова база. Натовареността на местните наказателни съдии е по-ниска, а правораздаването – по-бързо от средните за страната. Престъпленията са малко по-малко от средния им относителен брой в страната, а разкриваемостта – малко по-висока. Показателите за околна средна в Добрич показват много добро представяне на областта. Културният живот в областта не е особено интензивен.
БВП на глава от населението за областта е изключително нисък. Заплатите и доходите нарастват значително по-бавно. След няколко години на ръст и спадове през 2019 г. икономическата активност в област Добрич нараства с 2,5 пр.п. до 73,9% (при 74,3% в страната). Това увеличение е съпроводено от ръст на заетостта и намаление на безработицата, но те все още остават неблагоприятни. Коефициентът на заетост достига 66,9% (при 70,1% в страната), а на безработица – 7,0% (при 4,2% в страната).
Инвестиционната активност за областта е ниска. Сериозно изоставане на областта се наблюдава при обема на произведената продукция и чуждите инвестиции. Състоянието на инфраструктурата в област Добрич е далеч от средното за страната. Гъстотата на инфраструктурата, особено на железопътната, остава ниска. Близо двойно по-нисък от средния пък е делът на автомагистралите и първокласните пътища в областта през 2019 г. – 10% при 19% в страната. Въпреки това качеството на пътищата е сравнително добро – 46,7% от пътната настилка в областта е в добро състояние при 41,4% за страната. Делът на домакинствата с достъп до интернет се увеличава значително през последното десетилетие, но през 2019 г. намалява до 70,0% (при 75,1% за страната).
Коефициентите на естествен и механичен прираст в област Добрич леко се подобряват през 2019 г., въпреки че остават отрицателни. Коефициентът на естествен прираст достига 9,0‰ при 6,7‰ за страната, а този на механичен прираст е 2,7‰. Тенденцията към застаряване на населението е подобна на тази в страната и води до постоянно влошаване на коефициентите на възрастова зависимост в областта.