МЛАДИ УЧЕНИ ПОЛУЧИХА ПОДКРЕПА ПО ПРОГРАМА „ЕВРОПЕЙСКИ НАУЧНИ МРЕЖИ“
Над 70 млади учени от Медицински университет-Варна получиха подкрепа по програмата „Европейски научни мрежи“ за свои проучвания в областта на мозъчните дегенеративни разстройства.
Учебното заведение се присъедини към програмата в края на септември 2020 г. с международен онлайн симпозиум, посветен на дълбоката мозъчна стимулация.
През деветте месеца от началото на програмата са проведени редица работни семинари и научни симпозиуми, в които участват млади учени, докторанти и постдокторанти от МУ-Варна, както и 12 чуждестранни лектори. Всички инициативи са проведени онлайн поради извънредната епидемиологична обстановка.
Общата цел на националната програма „Европейски научни мрежи“ е да засили и поддържа транслационната невронаука у нас на най-високо ниво, както и да внесе последните новости в диагностиката и лечението на мозъчни дегенеративни разстройства.
Програмата е приета през август 2020 г. от Министерски съвет, за да се подпомогнат български изследователски институции, чиито проектни предложения са получили висока оценка от Европейската комисия по мярката „Туининг".
Медицински Университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна е бенефициент по програмата чрез своя проект TransBrain, който цели да подкрепи изследователите в областта на фундаменталните и приложни невронауки чрез изграждане на мрежи с водещи партньорски институции от Германия и Израел.
Междувременно студенти от 3, 4 и 5 курс в МУ - Варна, специалност „Медицина“, са били включени в обучение за работа с роботизираната хирургическа система Da Vinci.
Това е първата по рода си учебна практика у нас, която дава възможност на студентите да се включат във високоспециализирано обучение по роботизирана хирургия.
Програмата за обучение е разработена от Катедрата по обща и оперативна хирургия в МУ-Варна с ръководител проф. д-р Красимир Иванов. Практическата част се осъществява в Първа клиника по хирургия към УМБАЛ „Света Марина" - Варна. От там посочват, че допълнителният специализиран модул по роботизирана хирургия се радва на широка популярност и голям интерес от страна на студентите. Новата дисциплина дава на бъдещите лекари и възможността да се включат в осъществяването на научно-изследователски проучвания.