МУЗЕЯТ НА ВЪЗРАЖДАНЕТО ВЪВ ВАРНА ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА "КОМАНДИРИТЕ НА БЪЛГАРСКОТО ОПЪЛЧЕНИЕ"

 В сградата на Музея на Възраждането на ул. „Д-р Л. Заменхоф" 21 е открита изложбата „Командирите на Българското опълчение“. Тя е дело на екипа на НПМ „Шипка-Бузлуджа“.
 „Те бяха офицерите, които водеха опълченците в огъня на Старозагорския бой, по обвитите в барутен дим височини на Шипченския проход, по снежните поля на Шипка-Шейново. Те ги учиха на военно дело, подкрепяха ги, страдаха с тях, тържествуваха с тях. Те бяха командирите на Българското опълчение", подчертават авторите на изложбата.
 На 17 април/29 април 1877 г. главнокомандващият действащата руска армия на Балканския полуостров великият княз Николай Николаевич издава заповед № 40 за създаване на Българско опълчение, а жителите на руския град Самара подаряват на Българското опълчение бойно знаме, наречено на града – Самарско знаме.
 То е изработено още през 1876 г. и е предназначено за участниците в Априлското въстание в България. Знамето е връчено на 6 май 1877 г. край Плоещ на прославилата се след това 3-та рота на 3-та опълченска дружина с командир подполковник Павел Калитин. На него са изобразени Иверската Света Богородица и братята Св. св. Кирил и Методий.
 Българското опълчение участва в едни от най-тежките боеве по време на войната 1877/1878 г. - при Нова Загора, битката при Джуранли и отбраната на Стара Загора. Изнася основната тежест на августовските боеве при Шипка заедно с Тридесет и пети пехотен брянски полк и Тридесет и шести пехотен орловски полк от 9/21 до 11/23 август 1877 г. Проявява се в битката при Химитлийския проход, Шейновската битка и разгрома на Централната армия. Със забележителното си участие Българското опълчение се утвърждава като синоним на най-високите войнски добродетели на българската възрожденска нация.
 Изложбата може да бъде разгледана до 02.06.2021 г. от понеделник до събота от 10.00 ч. до 17.00 ч.

Фирмен каталог

Ако искате да присъствате
в нашия фирмен каталог.

» запитване