Преименуват площада пред художествената галерия в град Ловеч на „Свещеноиконом Кръстю Никифоров“
Преименуват площада пред художествената галерия в град Ловеч на „Свещеноиконом Кръстю Никифоров“
Общинските съветници в град Ловеч решиха да именуват площада пред Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ в града „Свещеноиконом Кръстю Никифоров“. Това стана с 20 гласа „За“, един глас „Против“ и пет гласа „Въздържал се“. Предложението е постъпило от фондация "Граждани срещу насилието" с председател Васил Колев.
По думите му, това е поредното искане за именуване на това пространствона името на поп Кръстю, като първото е от 2003 г. от Ловчанския митрополит Гавриил, Фондация "Граждани срещу насилието" и Културно общество "Поп Кръстю" - Ловеч. След това има от 2013 г. и последното е от тази година. Всички предложения обаче са били отхвърлени. Един от мотивите е, че за личността на поп Кръстю има различни мнения и трябва да се организира конференция.
"Тази година се навършват 140 години от смъртта на свещеник Кръстю Никифоров. В продължение на 120 години за него се е говорило какво ли не", заяви Колев.
Той добавя още, че няма доказателства и факти,които да сочат, че свещеникът е предал Левски. Според него кръщаването на площада на негово имеще е знак, че държавата в лицето на общинската управа в град Ловеч зачита приноса на свещеника в борбата за църковна, национална и социална свобода, в усилията за просветното и духовно израстване на българина.
По време на заседанието общинският съветник Радослав Хитов заяви, че ередно да се изиска становището на Българската академия на науките далисвещеноиконом Кръстю Никифоров е предал Васил Левски, или не.
Според думите на Минчо Казанджиев каквото и да е становището на БАН, пак ще има спорове от различни историци. Той добави още, че за него ПопКръстю трябва да получи своето заслужено място и затова той подкрепя предложението за кръщаване на площада пред Художествена галерия с неговото име.
Кметът на община Ловеч Корнелия Маринова заяви, че недоказани обвинения не бива да бъдат подкрепяни.
Според становището на РИМ - Ловеч, към днешна дата отношението към свещеноиконом Кръстю Никифоров не е еднозначно. Някои историци, писатели и общественици смятат, че реабилитираният свещеник трябва да бъде
издигнат на пиедестал, други - че е заслужено реабилитиран, но не трябва да бъде героизиран, а трети продължават да поддържат тезата за предателството.
От музея считат, че личността и делото на поп Кръстю са придобили национално значение и казусът по именуването на площада на негово име трябва да бъде решен с широко участие на национални и местни научни и културни институции, граждански и обществени организации, които да постигнат съгласие.