УСПЕШНА 2023 Г. ОТЧИТА ДОБРУДЖАНСКИЯТ ЗЕМЕДЕЛСКИ ИНСТИТУТ ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО

 Въпреки тежките финансови условия и предизвикателствата в аграрния сектор, отчетната година е успешна както по отношение на научните изследвания в областта на селекцията и агротехниката на основни за страната полски култури, така и по отношение на производството и реализацията на посевен материал, растениевъдна и животинска продукция, става ясно от доклада на директора на ДЗИ доц. д-р инж. Илия Илиев.
 Научен екип от 18 научни работници е участвал в разработването на четири научно-изследователски проекта, финансирани от ССА, свързани със селекцията и агротехниката при зърнено–житни, бобови култури и слънчоглед.
 Проф. Иван Киряков е включен в два международни проекта: "Разнообразяване на културите за устойчиво органично земеделие", одобрен за финансиране по Програма CORE Organic на Европейския съюз, и "Увеличаване продуктивността и пластичността към климатичните промени на главни хранителни култури в Европа и Централна Азия", финансиран от ФАО/МААЕ.
ДЗИ участва като партньор в Националната научна програма "Интелигентно растениевъдство" към МОН.
 През 2023 г. са признати пет сорта зърнено-житни култури – три сорта обикновена пшеница и два сорта тритикале. Признати са също и две родителски линии слънчоглед – 1379А и 250А. В ИАСАС през стопанската 2022/23 г. са изпитвани за втора година по 2 кандидат-сорта мека пшеница, ечемик и тритикале, един хибрид и една родителска линия слънчоглед. За първа година са изпитвани три кандидат-сорта мека пшеница, един тритикале и един фасул.
През стопанската 2023/24 г. в Агенцията се изпитват за първа година по 1 кандидат-сорт мека пшеница, твърда пшеница и тритикале и четири родителски линии слънчоглед.
Добруджанският земеделски институт продължава успешно сътрудничеството си с голям брой чуждестранни фирми и институти от редица държави в Европа. Произведените през 2023 г. количества растениевъдна стокова продукция са 6456 тона. Успешно са реколтирани културите, отглеждани в условията на биологично производство: лимец – 5010 кг, ръж – 6200 кг, фасул Вежен – 280 кг и соя – 560 кг.
 Подобрена е работата в двете животновъдни ферми – Говедовъдна и Овцевъдна. Приходите от реализирана продукция от сектор животновъдство са близки до тези от предходната година.
Обогатен е машинният парк на института с нова и втора употреба селскостопанска техника.
Доц. Илиев отбеляза, че постигнатите резултати през 2023 г. са плод на усърден труд от страна на научните работници и служители на института, които, независимо от изпитанията в аграрния сектор, ограниченото заплащане и липсата на достатъчен финансов ресурс за нормално протичане на работния процес, проявиха висок професионализъм.  

 

Фирмен каталог

Ако искате да присъствате
в нашия фирмен каталог.

» запитване