1500 ЕКСПОНАТА В ЕТНОГРАФСКИЯ МУЗЕЙ В БАЛЧИК РАЗКРИВАТ БИТА НА МЕСТНИТЕ

 Етнографския музей в Балчик е място, където се преплитат автентичен архитектурен облик от миналото и възможност за докосване до древните традиции и обичаи на народа ни. Там се съхраняват над 1500 музейни единици, а изложените експонати са свързани с поминъка и начина на живот на местното население, с дома и бита, с празниците и обичаите. На първия етаж са показани основните поминъци и занаяти, характерни за населението в Балчишко, а именно- земеделие, животновъдство, риболов, лозарство и винарство, и някои традиционни занаяти- бъчварство, медникарство, кожухарство, абаджийство. Интерес представляват оригиналните майсторски свидетелства на местни майстори- занаятчии, които са имали дюкяни и работилници в града.Пресъздадено е и помещението „къщи”, където централно място заема огнището, около което се събира цялото семейство, до което са подредени бакъри, софра с трикраки столчета, предмети, необходими за разпалване на огъня и приготвянето на храната. От единия ъгъл „надничат” печатите за хляб и нощвата, пъстри паници и стомни греят от полиците.
 На вторият етаж е представено народното творчество, отразено преди всичко в народните тъкани и носии, с прекрасни багри и орнаменти, показващи уменията, чувството за хармония и красота на българката. Изложените носии дават представа за демографския облик на нашия край. Облеклото се различава със своето голямо разнообразие поради сложните миграционни процеси. Мъжкото облекло на добруджанското население се отнася към чернодрешното.
 Показана е риза от памучно платно с туникообразна кройка, дънести гащи, запасани с широк вълнен пояс. Горните дрехи са елек, антерия, на краката са обути цървули, навуща, на главата има калпак.

Фирмен каталог

Ако искате да присъствате
в нашия фирмен каталог.

» запитване